Rīgas Domā aprīlī sāksies "Satori.lv" autoru lekciju cikls "Domā un dalies"

7., 14., 21. un 28. aprīlī plkst. 19:00 Rīgas Doma Kapitula (7. aprīlī vieta mainīta) zālē biedrības "Ascendum" divi projekti – interneta žurnāls "Satori.lv" un sabiedriskā kustība "Mans Doms" – turpina pirms diviem gadiem aizsāktos, kopīgi veidotos lekciju ciklus. Aprīlī lekcijas lasīs teātra zinātniece Silvija Radzobe, psihologs Reinis Lazda, dzejniece un literatūrzinātniece Anna Auziņa un literatūrzinātnieks Jānis Ozoliņš, bet ciklu ar jauniem lektoriem un tēmām turpināt plānots rudenī. Ar visām ciklā nolasītajām lekcijām video formātā būs iespējams iepazīties interneta žurnālā "Satori.lv".

Lekciju ciklu raksturo "Satori.lv" galvenais redaktors Ilmārs Šlāpins: "Cilvēces kultūras vēsturi vienmēr ir virzījusi spēja dalīties ar iegūtajām zināšanām. Lekciju ciklā "Domā un dalies" interneta žurnāla "Satori.lv" autori stāstīs par to, ko ir uzzinājuši un sapratuši, darbojoties visdažādākajās nozarēs, šādi dodot iespēju arī klausītājiem piedalīties aizraujošajā izziņas, atklāsmes un kopīgās pieredzes apzināšanas procesā."

Lekciju cikla "Domā un dalies" programma

7. aprīlī plkst. 19:00 Reinis Lazda: Kas ir psiholoģiskie tipi, un vai tiem ir kāda jēga?

Visi cilvēki iedalās divās, trijās, četrās vai cik grupās? Kāpēc vispār kaut kas jāiedala – varbūt katrs cilvēks ir individuāls? Vai varbūt nekādu tipu nav, jo cilvēku rīcība ir atkarīga no situācijas, kurā viņš ir nonācis? Lekcijā tiks aplūkoti gan pašlaik valdošie priekšstati par personības tipiem, gan tiem izteiktā kritika, kā arī aplūkotas personības tipu pielietošanas iespējas.

14. aprīlī plkst. 19:00 Anna Auziņa: Vai autores sievietes raksta īpašā sievišķā valodā? (galerijas "Mākonis" 5. stāvā (Palasta ielā 7) )

Pastāv uzskats, ka ir lieki meklēt tekstā autoru, jo teksts pēc uzrakstīšanas dzīvo pats savu dzīvi. Tomēr, pat ja tekstu iespējams skatīt atsevišķi no autora un bez jebkādas atsaukšanās uz subjektu, tieši personība un individualitāte padara tekstu neatkārtojamu. Līdz ar to dzimtes iekrāsots skatījums ir vismaz tikpat interesants, cik neitrāls. Lekcijā tiek īsi ieskicēts, kā 20. gs. Rietumu kultūras teorijas skata sievišķo subjektu, pieredzi un izteiksmes līdzekļus, uz sākotnējo jautājumu atbildot lektores pētāmo darbu kontekstā, t.i., apskatot Vizmas Belševicas un Montas Kromas dzejas piemērus.

21. aprīlī plkst. 19:00 Silvija Radzobe: Vai Aleksandrs Čaks sirdī bija komunists?

Lekcija veltīta dzejnieka Aleksandra Čaka politiskajām aktivitātēm pilsoņu kara laikā Saranskā. Nokļuvis bēgļu gaitās tālajā Krievijas pilsētā, jaunais Čaks ne tikai iestājas Komunistiskajā partijā, bet arī kļūst par veiksmīgu aktīvistu ideoloģiskā darba frontē. Lekcijā tiks apskatītas dzejnieka daudzpusīgās politiskās aktivitātes Saranskā, īpašu uzmanību pievēršot viņa aktivitātēm, organizējot palīdzības sniegšanu Pievolgas bada cietējiem un aģitējot par Kominternes nozīmi. Tiks analizēti iepriekš zinātniskajā apritē nezināmi dokumenti un pievērsta uzmanība Čaka aktivitātēm cīņā ar šauteni rokā.

28. aprīlī plkst. 19:00 Jānis Ozoliņš: Kas ir naratīvs?

Tikai pēdējo sešu gadu desmitu laikā naratīva jeb stāstījuma jēdziens kļuvis par patstāvīgu pētījuma objektu. Cenšoties izskaidrot naratīva jēdzienu, neizbēgami jāatgriežas sākuma punktā. Šīs lekcijas mērķis ir iezīmēt naratīva jēdziena izpratnes ģenēzi, balstoties teorētiskos uzstādījumos un praksēs, kuras visplašāk skārusi stāstījuma teorija, kā arī piedāvāt skaidrojumu, kāpēc latviešu valodā naratīvu var visprecīzāk tulkot kā stāstījumu.

Organizē: "Ascendum". Atbalsta: Borisa un Ināras Teterevu fonds, Rīgas Doms, "McCann Riga".

 

twitter

Seko mums twitter »