Jau pēc divām nedēļām, 1. decembrī, plkst. 19:00 Rīgas Domā notiks biedrības “Ascendum” projekta “Mans Doms” organizētais Edgara Raginska mūzikas autorkoncerts “Satikšanās. Ērģeles. Meditācija”, kurā ar Doma vareno instrumentu dialogus veidos saksofons, čells, cilvēka balss un smalki niansēta elektronika. Koncertā skanēs pieci pirmatskaņojumi – veltījumi Rīgas Domam un četriem Latvijas vēsturisko novadu dievnamiem.

Ziemassvētku gaidīšanas laikā majestātiskajā Rīgas Domā pirmatskaņojumus piedzīvos pieci komponista un kultūras žurnālista Edgara Raginska skaņdarbi, kas veltīti Rīgas Domam un četru Latvijas vēsturisko novadu dievnamiem – Bauskas Svētā Gara evanģēliski luteriskajai baznīcai, Kuldīgas Svētās Annas evanģēliski luteriskajai baznīcai, Rubenes luterāņu baznīcai un Viļakas Vissvētākās Jēzus Sirds Romas Katoļu baznīcai. Tā kā katra katoļu un luterāņu dievnama dvēsele un skanīgā balss ir instrumentu karalis – ērģeles –, īpaša loma šajā koncertā uzticēta jaunajai un virtuozajai latviešu ērģelniecei, vairāku starptautisku konkursu laureātei Lienei Andretai Kalnciemai.

Ar Rīgas Doma vēsturiskajām ērģelēm muzikāli meditatīvus dialogus veidos baritona saksofonists Arvīds Kazlausks, čellists Kārlis Klotiņš un etno dziedātāja Biruta Ozoliņa, savukārt par skanisku iejušanos godā celto dievnamu atmosfērā gādās elektroniskās mūzikas hameleons, Berlīnes ierakstu nama “ad noiseam” pārstāvētais mākslinieks Oyaarss.

Garīgās apceres dimensiju koncertam piešķirs īpaši veidota gaismu partitūra, savukārt Bauskas, Kuldīgas, Rubenes un Viļakas dievnamu vidi un emocionālo gaisotni uzburs šajās baznīcās filmētās videoprojekcijas.

“Latvieši ir savrupnieki, mums nav raksturīgas biežas un plašas radu sanākšanas, tāpēc teju vai ar roku sasniedzamā Latvijas Republikas simtgade šķita piemērots brīdis pārstāt kautrēties un sasaukt kopā tuviniekus no visiem Latvijas vēsturiskajiem novadiem, lai namatēvs, Rīgas sakrālās dzīves epicentrs – Rīgas Doms – plaši vērtu durvis svinībām, kurās godinām Latvijas kultūras dažādību, īpatnumu un unikalitāti. Šie tuvinieki ir īpaši – Bauskas baznīca ir viena no senākajām visā Latvijā, tajā mājo krāšņs baroka instruments; Rubenes baznīcas pirmsākumos draudzi vadījis leģendām apvītais Livonijas Indriķis, Kuldīgā pie ērģelēm sēdies un mūziku rakstījis mūsu profesionālās mūzikas dižvīrs Jāzeps Vītols, bet Viļakas dievnams kopš 13. gadsimta ar savu vairākkārtējo atdzimšanu no pelniem un iznīcības simbolizē latviešu nerimtīgo tiekšanos pēc garīgās vertikāles un pārlaicīgām vērtībām. Ceru, ka šī simboliskā radinieku tikšanās būs saviļņojoša ikkatram no mums!” stāsta komponists un koncerta idejas autors Edgars Raginskis.

Biļetes nopērkamas iepriekšpārdošanā eKase.lv un Rīgas Doma kasē. Biļešu cena: EUR 20 / EUR 15; studentiem, skolniekiem, pensionāriem: EUR 10; bērniem līdz 7 gadu vecumam ieeja bez maksas.

 

twitter

Seko mums twitter »