IZSTĀDE CAUR ULDA MEISTARA FOTO DARBIEM ĻAUJ APLŪKOT LIECĪBAS UN OBJEKTUS, KO LĪDZ ŠIM SAVĀM ACĪM LŪKOJA VIEN KATEDRĀLES ATJAUNOTĀJI – BŪVNIEKI, MŪRNIEKI, SKĀRDNIEKI, CELTNIEKI, VITRĀŽISTI, ARHITEKTI, RESTAURATORI, INDUSTRIĀLIE ALPĪNISTI

Rīgas Doms ir lielākā un viena no vecākajām sakrālajām celtnēm Latvijā un Baltijas reģionā no viduslaiku perioda. 2011. gadā Doms atzīmēja savu 800 gadu jubileju. Šodien Rīgas Doms ne tikai saglabā vēstures, arhitektūras, mākslas un kultūras vērtības no aizgājušajiem laikiem, bet arī ir aktīvi iesaistīts Latvijas garīgās, kultūras un sociālās dzīves norisēs.

Izstāde "Doms meistara acīm" ļauj aplūkot Domu no cita skatupunkta, iepazīstinot ar nozīmīgajām Doma pārvērtībām, un ļauj piekļūt tuvāk vietām, kas līdz šim bijušas tālu no garāmgājēja vai apmeklētāja acīm. Darbu autors ir fotogrāfs Uldis Muzikants, kas jau kopš 2008. gada caur foto objektīvu seko līdzi dievnama pārvērtībām, ikdienas un svētku notikumiem. Meistara arhīvā ir tūkstošiem fotogrāfiju, kas izceļ gan katedrāles vēsturisko vērtību, gan šī nama cilvēkus. Daļu no šim fotogrāfijām iespējams aplūkot izstādē.

Lai spētu turpināt pildīt šos svarīgos uzdevumus, kultūras piemineklis kopš 2011. gada pieredzējis nozīmīgus atjaunošanas darbus – ne tikai kā kultūrvēsturiska ēka, bet arī kā sabiedriski un kulturāli nozīmīga vieta. Projekts "Mans Doms" piepildīja Rīgas Domu ar laicīgās mūzikas koncertiem, nakts kino vakariem, īpašiem bērniem pielāgotām ekskursijām un citiem interesantiem pasākumiem. Vienlaikus Rīgas Doma atjaunošanas pirmajā kārtā būvuzņēmuma "Re&Re" vadībā tika nomainīts vara skārda segums, kā arī pabeigti vidusjoma un sānjomu koka konstrukciju, fasāžu, vitrāžu, kapitulzāles, sakristejas un baptistērija restaurācijas darbi.

Otrajā kārtā būvuzņēmuma "Arčers" vadībā nostiprinātas torņa konstrukcijas, nomainīts jumta segums, renovētas telpas zem torņa, kā arī apzeltīts gailis. Ir veikti nozīmīgi mākslas restaurācijas darbi, atjaunojot 19. gadsimta altāri un altārgleznu Marijas kapelā. Restaurēta lielformāta glezna Dienvidu kapelā un trīs epitāfijas, kā arī lielā lustra Rīgas Doma ieejas zonā – Centrālajā kapelā.

Doms ir bijis liecinieks un būtisks norises punkts daudziem izšķirošiem Latvijas vēstures notikumiem, tai skaitā arī 1991. gada barikādēm, līdz ar to izstāde vienlaikus ievadīs arī barikāžu 25. gadadienas mēnesi. Tā ietvaros norisināsies virkne notikumu visā pilsētā, ko noslēgs koncerts Rīgas Domā 20. janvārī plkst. 19:00 ar daudzu Latvijā zināmu un iemīļotu mākslinieku piedalīšanos. Koncertu rīko biedrība "Ascendum" sadarbībā ar Rīgas domi. Ieeja koncertā būs bez maksas.

Izstāde bez maksas apskatāma katru dienu "Galerijā Centrs" Rīdzenes ielā darba laikā līdz pat 25. janvārim.

 

twitter

Seko mums twitter »