Baznīcas

Latvijas baznīcu apmeklējums ir kultūrvēsturisks ceļojums cauri gadsimtiem, kas papildināts īpašajiem mākslinieciskajiem arhitektūras stiliem. Daudzveidīgā sakrālā arhitektūra ir celta vietās, kur pastāvēja vairākas ticības, un katram Latvijas reģionam bija savas individuālās arhitektūras iezīmes. Draudzes Rīgā un Latvijā – katoļi, luterāņi, pareizticīgie, baptisti, vecticībnieki.

Baznīcas Rīgā

Baznīcas – neatņemama Rīgas vecpilsētas horizonta sastāvdaļa, Latvijas galvaspilsētas simbols.

 • Rīgas Doma baznīca – vissvarīgākā baznīca galvaspilsētā, kas pamatoti lepojas ar baznīcas ērģelēm, kuras tiek uzskatītas par vienu no vērtīgākajām vēsturiskajām ērģelēm pasaulē
 • Svētā Pētera baznīcā – augstākais skatu tornis Vecrīgā (72 metri)
 • Svētā Jēkaba ​​katoļu katedrāle – šeit un Sv. Pētera baznīcā pirmie sprediķi Rīgā tika nolasīti 1522. gadā, kas iezīmēja reformācijas sākumu Latvijā
 • Jēzus Kristus dzimšanas katedrāle – lielākā pareizticīgo baznīca Rīgā, kurā padomju varas laikā atradās Zinātnes centrs un planetārijs

Padomju laikā, lai mazinātu ticības nozīmi, baznīcas bieži tika izmantotas citiem mērķiem, piemēram, Anglijas Sv. Pestītāja draudzes baznīcā atradās studentu klubs, savukārt daudzas citas baznīcas ēkas tika izmantotas kā noliktavas. Tagad visām baznīcām Latvijā ir atjaunots statuss.

Gaiļi uz baznīcas stāviem

Rīgas vecpilsētas vecākajām baznīcām, kas ir vistuvāk Daugavai, ir gaiļi, nevis krusti.

Ir trīs paskaidrojumi, kāpēc gaiļi rotā smailītes:

 • Saskaņā ar pagāniskajām tradīcijām gailis izstumj velnu
 • Kristīgajās tradīcijās gailis simbolizē modrību, kā arī piesardzību Kunga priekšā
 • Gaiļus bieži izmantoja kā laika, vēja rādītāju, veidojot signālu Rīgai, ostas pilsētai, kurā piestāj daudz burātāju

Baznīcas Latgalē

Latgalē ir daudz vecticībnieku un pareizticīgo baznīcu, kas ir tik eksotiski rietumniekiem, aizkustinošas un aizraujošas ar seno koka ēku vienkāršību un krāsainību. Tūristi var uzzināt arī par vecticībnieku ikdienas dzīvi Slutišķu vecticībnieku etnogrāfiskajā ciematā.

Aglonas bazilika ir galvenā katoļu svētnīca, kas katru gadu 15. augustā, Vissvētākās Jaunavas Marijas debesīs uzņemšanas dienā, pulcē simtiem tūkstošu svētceļnieku. Baroka stilā celtā baznīca ļoti lepojas ar Aglonas Dievmātes Brīnuma ikonu, kas tiek atklāta tikai vissvarīgākajos gadījumos reliģisko svētku laikā.

Jersikas Kristus atklāsmes baznīca ir ne tikai vienīgā dzelzs baznīca Latvijā, tā ir arī “ceļojošā” baznīca. Uzcelta 19. gadsimta sākumā Ukrainā, Odesā, tā tika pārcelta uz Daugavpili 1860. gados, un kopš 20. gadsimta sākuma tā atrodas Jersikā.

Baznīcas Kurzemē

Alsungas Svētā Miķeļa Romas katoļu baznīca ir iekļauta UNESCO nemateriālā kultūras mantojuma sarakstā kā daļa no Kurzemes Alsungas, katoļu kopienas Kurzemē. Kopš 19. gadsimta sākuma Alsunga jeb Alsvanga ir bijis galvenais katolicisma centrs visā Kurzemē.

Liepājas Karostas apgabals, cariskās Krievijas lielākā militārā zona Baltijā, ir tas, kur atrodas krāšņā Sv. Nikolaja pareizticīgo Jūras katedrāle ar iespaidīgiem, apzeltītiem kupoliem.

Rīgas Doma baznīca

Rīgas Doma baznīca ir viena no vecākajām viduslaiku svētajām celtnēm Latvijā un arī Baltijā.

Rīgas Doma baznīca ir Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskapa mītne, Rīgas Katedrāles draudzes baznīca, ekumenisko dievkalpojumu vieta un viens no Rīgas ērģeļmūzikas centriem, kas satur dažādu gadsimtu vēsturisko, arhitektūras, kultūras un mākslas mantojumu.

Rīgas Doma baznīcas vēsture

Rīgas doma baznīcas pamatakmens tika likts 1211. gadā, un drīz pēc tam blakus katedrālei tika uzcelts Rīgas Doma baznīcas nodaļas klosteris un Rīgas Doma baznīcas skola. 14.-15. Gadsimtā baznīca tika pārveidota par baziliku, paceļot centrālo navu, uzbūvējot rietumu krusta-navu un sānu kapelas, kā arī paaugstinot torni līdz 140 metriem, kas to padarīja par tā laika augstāko torni Rīgā. Rīgas Doma baznīcas ēka apvieno romānikas, agrīnās gotikas, baroka un jūgendstila stila iezīmes.

Katedrāles gailis

Gaiļi, kas sēž uz Rīgas vecpilsētas baznīcu smailēm, ir viens no Rīgas simboliem. Tomēr Rīgas Doma baznīcas gailis nav tikai simbols, bet arī kalpo kā vēja rādītājs, vienmēr vērsts pret vēju. Skulptūra, kas sver 86 kilogramus, ir aptuveni 0,5 metrus gara un aptuveni 1,3 metrus plata. Gaiļa stāsts ir iegravēts gailī. Baznīcas klosterī atrodas vecais torņa gailis.

Rīgas vēstures un kuģniecības muzejs

Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja, kas ir daļa no Rīgas Doma baznīcas arhitektūras ansambļa, arhīvā ir vairāk nekā 500 000 priekšmetu, un tā eksponāti 16 zālēs stāsta par Rīgas vēsturi vairāk nekā 800 gadu garumā.

Rīgas Doma baznīcas klosteris

Klosteris, kas uzcelts 13. gadsimtā, ir lielisks agrīnās gotikas arhitektūras šedevrs. Sākotnēji klosteris savienoja Rīgas Doma baznīcu ar klosteri, garīdznieku augstākās koledžas atrašanās vietu vai katedrāles nodaļu. Klosterī ir apskatāmas vairākas Rīgas vēstures un kuģniecības muzeja kolekcijas:

 • Lielgabali un to aprīkojums,
 • Kapu plāksnes,
 • Dekoratīvo akmens elementu gabali un metālkalumi no ēkām, kas kādreiz stāvēja Rīgā,
 • Krievijas cara Pētera I statujas ģipša kopija,
 • Arheoloģisko izrakumu laikā atklātie materiāli, tai skaitā katedrāles dārzā atrodams hipotētisks lībiešu elks, tā sauktais Salaspils akmens galva,
 • Ģimenes, biedrības un brālības ģerboņi, kas izvietoti nišās virs pasāžu laukumiem.

Koncerti Rīgas Doma baznīcā

Rīgas Doma baznīca gadsimtiem ilgi ir bijusi viena no galvenajām muzikālo notikumu vietām Rīgā un visā Latvijā, un tā tas ir arī šodien, kad mūzika tiek atskaņota gan dievkalpojumos, gan koncertos.